E-papieros jednorazowy wystarcza średnio na 3-4 dni użytkowania.
Jednak odpowiedź na to pytanie jest bardziej złożona niż się wydaje. Możemy łatwo określić średnią ilość wypalanych tradycyjnych papierosów, uwzględniając ilość przyswajanej nikotyny. Wystarczy obliczyć dzienną liczbę wypalanych papierosów, biorąc pod uwagę, że zwykły papieros jest palony od początku do końca, więc dawka nikotyny to po prostu iloczyn ilości wypalanych papierosów i zawartości nikotyny w każdym z nich, z uwzględnieniem stopnia wchłaniania nikotyny.
W przypadku e-papierosów sytuacja jest bardziej zróżnicowana. Kiedy mamy czas, możemy cieszyć się aromatem przez kilkanaście minut, ale przed ważnym spotkaniem może to być tylko kilka szybkich wdechów. Dlatego też, jeśli chodzi o e-papierosy jednorazowe, kwestia trwałości jest bardziej złożona i zależy od indywidualnych nawyków użytkownika oraz parametrów technicznych danego produktu. Ale po kolei.
E-papieros jednorazowy wyposażony jest w baterię (najczęściej litowo-jonową) i nie ma możliwości ładowania, stąd od jej żywotności zależy czas używania urządzenia. Stosowane w e-papierosach jednorazowych baterie mają pojemność rzędu 400-550 mAh co według deklaracji producentów wystarcza na około 300-800 buchów. Tyle, że wdech może trwać 1-2 sekundy ale równie dobrze 4 sekundy, więc dwukrotnie dłużej. Tak więc ilość buchów można traktować tylko jako informację przybliżoną. Istotny jest czas pracy baterii, ten zaś zależy od rzeczywistej pojemności baterii.. W e-papierosie jednorazowym AUPO zastosowana jest bateria o pojemności 550 mAh
Ten parametr w dość oczywisty sposób wpływa na czas używania e-papierosa jednorazowego, aczkolwiek - co może zaskakujące - nie należy oczekiwać istotnych różnic pomiędzy wyrobami różnych producentów. Typowa pojemność e-papierosa jednorazowego to 2 ml płynu. Wynika to z obowiązującej w Polsce ustawy z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz.U.2023.700, art. 11c), która pozwala na maksymalne stężenie nikotyny na poziomie 20 mg/ml, przy maksymalnej pojemności pojemnika w e-papierosach jednorazowych równej 2 ml. Tak więc produkt będzie działał, dopóki nie skończy się płyn, a na to wpływ będzie miała w większym stopniu ilość wdechów oraz ich intensywność a nie pojemność zasobnika, bo ten i tak będzie miał 2 ml pojemności.
Atomizer wraz z grzałką jest zbudowany podobnie jak w e-papierosach wielokrotnego użytku, przy czym różnice tkwią głównie w użytych materiałach. Grzałki oparte są na drucie z kanthalu (stop żelaza, chromu i aluminium), natomiast jako materiał chłonący liquid może być użyta krzemionka, sztuczny jedwab, porowata ceramika, konopia, przędza bambusowa lub siatka ze stali nierdzewnej. Atomizer odpowiada za odparowanie liquidu, przy czym od jego jakości i mocy grzałki zależy zarówno wydajność jak i walory smakowe. Tym niemniej żywotność tego elementu jest wystarczająca dla e-papierosów jednorazowych i nie ogranicza czasu jego używania.
Większość dostępnych źródeł podaje, że przeciętna ilość zaciągnięć zwykłym papierosem to 12-15 razy. Tą wielkość możemy sami zweryfikować pytając znajomego palacza, ile razy zaciąga się papierosem. Jeżeli chodzi o e-papierosy jednorazowe, producenci podają przeciętną ilość buchów. I tu dochodzimy do kwestii co właściwie oznacza to "przeciętnie"? O ile wpływ żywotności baterii i pojemności zasobnika można oszacować (poniżej odpowiednie wykresy), znacznie trudniej określić wpływ sposobu wdychania.
Przyjmując jednak, że jeden buch odpowiada jednemu zaciągnięciu się zwykłym papierosem, dochodzimy do wniosku, że jeden e-papieros odpowiada wypaleniu około 2 -3 paczek papierosów. Zaznaczam – porównujemy tu wyłącznie ilość zaciągnięć się.
Odrębną kwestią jest ilość wchłoniętej nikotyny. Można przyjąć, że 1 zwykły papieros zawiera ok. 0,8 g tytoniu, co przekłada się na średnio 9 – 17 mg nikotyny. Wchłanialność nikotyny podczas palenia jest na poziomie 10%. Oznacza to około 1,3 mg nikotyny, czyli paczka papierosów – około 26 mg wchłoniętej nikotyny. W e-papierosach – jak pamiętamy – mamy 2 ml liquidu o maksymalnym dopuszczalnym stężeniu nikotyny 20 mg/ml. Oczywiście są liquidy o mniejszych zawartościach, aż do tzw. zerówek, czyli nie zawierających nikotyny. Dysponujemy więc maksymalnie 40 mg nikotyny, musimy jednak uwzględnić fakt, że podczas wapowania wchłania się tylko część nikotyny.Wchłanialność w trakcie waporyzacji nie wynosi 100%.
Powszechnie przyjmuje się, że 1 ml liquidu odpowiada 1 paczce papierosów, co wydaje się być raczej ostrożnym szacowaniem.
Podsumowując – użytkownik e-papierosa jednorazowego sam decyduje o tym, jaką dawkę nikotyny chce przyjmować. Rozsądnie można założyć, że 3 dni to czas opowiadający wypaleniu 2-3 paczek papierosów. I na co najmniej tyle wystarcza e-papieros jednorazowy. Jedyne na co zwracają uwagę doświadczeni użytkownicy to fakt, że w przypadku e-papierosów nie dochodzi tak szybko do uczucia „przepalenia” (oczywiście z braku substancji smolistych i szeregu związków chemicznych), więc łatwo zwiększyć ilość zaciągnięć, skracając tym samym czas używania e-papierosa.
Decydując się na korzystanie z e-papierosów jednorazowych na pewno warto zwracać uwagę na pojemność baterii oraz na deklarowaną przez producenta ilość buchów, oraz oczywiście na renomę produktu, aby mieć pewność, że oprócz dobrych parametrów technicznych mamy do czynienia z wysoką jakością liquidu.